La începutul noului sezon RPL, Rubin Kazan a câștigat

Noul sezon al Premier League rusă de fotbal a început weekendul trecut.

Primul tur s-a încheiat luni, 22 iulie, cu o confruntare la Nijni Novgorod între localul Paris NN și Kazan Rubin.

Oaspeții au obținut o victorie cu voință puternică și astfel și-au sărbătorit cu mare succes revenirea în elita fotbalului intern.

Însă primele minute ale confruntării au supărat clubul din Tatarstan. Mai ales al treilea, când au ratat de la Ze Turbo.

Dar două minute mai târziu au câștigat înapoi datorită eforturilor lui Daku. Apoi Zotov și Vada l-au scos pe Rubin în minutele 33, respectiv 42.

Pe 71, Tsarukyan a redus decalajul, dar Kabutov a restabilit status quo-ul pe 90. Astfel, 4:2 este o victorie pentru Rubin.

Mai devreme, la Samara, localnica Krylia Sovetov a suferit o înfrângere zdrobitoare de la St. Petersburg Zenit – 0:4.

„Lokomotiv” din Moscova l-a învins pe debutantul RPL „Akron” de la Tolyatti (3:2), iar „Dinamo” din capitală nu a lăsat nicio șansă lui Voronezh „Fakel” – 3:1.

Rostov și CSKA au jucat la egalitate fără goluri, în timp ce Orenburg, în mod neașteptat pentru mulți, l-a învins pe Spartak (2:0).

Încă două jocuri („Khimki” – „Dynamo Makhachkala” și „Akhmat” – „Krasnodar”) s-au încheiat cu același scor de egalitate 1:1.