La Indian Wells, Azarenka va începe din turul doi, iar Govortsova a renunțat la calificări

Primele meciuri de calificare ale turneului Premier Series au avut loc la Indian Wells, America.

În primul tur al calificărilor, Olga Govortsova a întâlnit-o pe Olivia Rogovskaya din Australia și a pierdut în fața adversarei sale cu scorul de 3:6, 4:6.

Victoria Azarenka, aflată în prezent pe locul 4 în clasamentul BTA, va începe competiția din turul 2, unde va juca împotriva uneia dintre câștigătoarele competiției de calificare.

Rețineți că acest turneu va fi primul pentru Azarenka după o pauză din cauza unei accidentări. În acest sezon, belarusa a participat la doar două turnee – la Brisbane, unde a reușit să ajungă în finală și a pierdut în fața americancei Serena Williams și la Melbourne, unde Victoria a pierdut în sferturile de finală în fața jucătoarei poloneze Agnieszka Radwańska.

Din primele zece ale clasamentelor BTA, Serena Williams va lipsi de pe terenurile de la Indian Wells, dar restul va putea concura pentru premii considerabile în bani, precum și pentru puncte de rating. Se spune că câștigătorul competiției, care se încheie pe 16 martie, va primi 1 milion de dolari și 1000 de puncte.