La turneul de la Brisbane, Victoria Azarenka a reușit să ajungă în semifinale

Belarusul a ajuns în semifinale la categoria Premier în orașul austriac Brisbane.

Victoria Azarenka a întâlnit-o pe elvețiana Stephanie Voegele în sferturi și a câștigat cu scorul de 6:4, 6:7, 6:1. Vogele a oferit o rezistență serioasă compatriotului nostru pe tot parcursul jocului. Se pare că întâlnirea lor a durat două ore și 15 minute.

Să vă reamintim că, cu o zi înainte, Azarenka a învins tenismenul australian Casey Dellacqua cu scorul de 6:3, 6:1.

Pe 3 ianuarie, adversara bielorusei în semifinale va fi Jelena Jankovic, o jucătoare de tenis din Serbia, care a învins-o în sferturi de finală pe Angelique Kerber, reprezentanta Germaniei.

Rețineți că Victoria Azarenka o va putea întâlni pe teren pe teren doar în meciul final, care va avea loc pe 4 ianuarie pe terenurile deschise din Brisbane.