La turneul de la Miami, Olga Govortsova a ajuns în turul principal

Belarusa Olga Govortsova, care ocupă locul 98 în clasament, a reușit să ajungă în turul principal la turneul desfășurat la Miami, America.

Sportiva belarusă s-a impus în meciul de calificare de deschidere în fața jucătoarei americane Shelby Rogers, care s-a clasat pe locul 110 în clasamentul mondial. Scorul jocului este 6:2, 6:1. În cel de-al doilea meci de calificare, jucătoarea noastră de tenis a învins-o pe germanca Julia Gerges, care ocupă locul 92 în clasament, cu scorul de 7:6, 6:2.

Se știe că următorul adversar al sportivului nostru va fi tenismenul din Israel Shahar Pe’er, care se află pe locul 88 în clasament. Câștigătoarea acestei întâlniri va juca apoi cu Flavia Pennetta din Italia, numărul 12 în clasamentul mondial.

Să remarcăm că Victoria Azarenka, care a participat la acest turneu mai devreme și a ieșit învingătoare de două ori, a refuzat să participe la acest turneu pentru al doilea an la rând din cauza unei accidentări.