La turneul final ATP, rusul Rublev a suferit o a doua înfrângere și a rămas fără jumătate de finală.

Și rusul Andrei Rublev a pierdut al doilea meci la turneul final al Asociației Profesioniştilor din Tenis (ATP) de la Torino.

După primul eșec (a pierdut apoi în fața compatriotului Daniil Medvedev), al doilea fiasco a avut loc într-o confruntare cu spaniolul Carlos Alcaraz.

Astfel, după două înfrângeri, Rublev și-a pierdut șansa de a ajunge în semifinalele competiției cu un fond de premii total record de 15 milioane de dolari.

Spaniolul l-a învins pe rus în două jocuri – 7:5 și 6:2. Întâlnirea nu a durat mult – doar 1 oră și 14 minute.

Apropo, aceasta a fost prima dată când jucătorii de tenis au jucat între ei. Spaniolul se laudă cu 5 ași împotriva celor patru ai adversarului său.

Dacă Rublev a făcut două greșeli duble și șapte neforțate în acest meci, atunci Alcaraz a făcut două greșeli neforțate.

În setul doi, rusul a devenit atât de nervos după ce a pierdut un joc la serviciu, încât s-a lovit cu racheta de 6 ori de genunchi, rupându-l până a sângerat.

Dar compatriotul său Daniil Medvedev, care l-a jignit anterior, a obținut o a doua victorie – l-a învins pe reprezentantul Germaniei Alexander Zverev.

În primul joc s-a ajuns la o departajare (9:7) și, în consecință, scorul final a fost 7:6. Al doilea joc a fost puțin mai ușor pentru rusă – 6:4.

Datorită a două victorii, Medvedev a devenit primul semifinalist al turneului.