Legendarul sportiv i-a numit pe cei mai deștepți trei jucători de hochei din istorie

De două ori câștigător al Cupei Stanley, Brett Hull, ca parte a cluburilor NHL Dallas Stars și Detroit Red Wings, a prezentat cei mai deștepți trei jucători de hochei din istorie.

Potrivit legendarului atacant, jucătorii cu cele mai remarcabile abilități intelectuale sunt Wayne Gretzky, Mario Lemieux și Igor Larionov, relatează surse de pe internet.

Brett Hull crede că nu a fost o coincidență faptul că Igor Larionov a primit porecla „Profesor”. Sportivul a remarcat viziunea bună a jucătorului rus asupra terenului.

Wayne Gretzky este un atacant centru care a jucat pentru patru cluburi din National Hochei League.

În 1982, jucătorul de hochei a devenit medaliat cu bronz la Campionatul Mondial, ca parte a echipei Canadei.

Cu toate acestea, Gretzky a obținut cel mai mare succes în hochei de club, devenind de 4 ori câștigător al Cupei Stanley.

Un alt jucător de hochei canadian, Mario Lemieux, a devenit campion olimpic în 2002.

Jucătorul a câștigat de două ori Cupa Stanley cu Pittsburgh Penguins.

Atacantul Igor Larionov a devenit unul dintre primii jucători de hochei sovietici care au jucat în NHL.

Jucătorul a câștigat de trei ori Cupa Stanley, iar ca membru al echipei naționale a URSS a devenit de două ori campion olimpic.

Fotografie: Pixabay