Liga Campionilor: BATE Borisov a remizat cu Piast

Pe 10 iulie, meciul de deschidere al primului tur al calificărilor în UEFA Champions League dintre BATE Borisov și Polish Piast s-a încheiat la egalitate – 1:1.

Meciul de astăzi de la Borisov Arena nu i-a mulțumit pe fanii fotbalului cu o mulțime de momente și goluri periculoase.

Echipa Borisov a fost prima care a cedat: Petr Parzhyshek a marcat în minutul 35. În repriza secundă, grație unui șut precis al lui Stanislav Dragun (minutul 64), bielorușii au revenit.

Gazdele au fost nevoite să termine meciul în minoritate: Dragun a fost eliminat din cauza unui al doilea cartonaș galben.

Meciul retur va avea loc pe 17 iulie pe terenul Piast. Câștigătorul din runda a 2-a de calificări se va confrunta fie cu Linfield din Irlanda de Nord, fie cu Norvegia Rosenborg.