Liga Campionilor. BATE l-a învins pe Rosenborg acasă

Pe 24 iulie, clubul de fotbal Borisov BATE a câștigat primul meci din turul doi din calificările Ligii Campionilor împotriva lui Rosenborg (Norvegia) cu scorul de 2:1.

Echipa Borisov s-a simțit încrezătoare pe terenul propriu și a deschis scorul în minutul 5: Stasevich a reușit să transforme penalty-ul.

În minutul 25, oaspeții au schimbat scorul jocului – după o lovitură de colț, Conradsen a lovit poarta gazdelor cu un șut precis.

În repriza secundă, echipa Borisov a început din nou să atace energic, iar în minutul 52 Skavysh a făcut scorul 2:1 în favoarea lui BATE. Încercările norvegienilor de a redresa situația nu au dus nicăieri.

BATE va juca retur în deplasare pe 31 iulie. Dacă echipa Borisov reușește să treacă în turul al treilea, adversarul lor va fi fie slovenul Maribor, fie suedez AIK.

În caz de eșec, BATE va retrograda din Liga Campionilor în Europa League și va juca cu Sarajevo (Bosnia și Herțegovina) în turul 3 preliminar.