Liga Campionilor. Fenerbahce de la Jose Mourinho este eliminat, în timp ce Dynamo Kiev trece mai departe

În seara zilei de 13 august s-au disputat meciurile retur din turul 3 preliminar al fotbalului Ligii Campionilor.

În urma întâlnirilor, noua echipă a lui Jose Mourinho, turcul Fenerbahce, a rămas fără faza grupelor din principalul turneu european al cluburilor.

Dar Dynamo Kiev, condusă de fostul său portar (și de naționala Ucrainei) Alexander Shovkovsky, i-a învins pe șosea pe scoțianii Glasgow Rangers și a ajuns în etapa a 4-a a selecției.

Prelungiri

Cât despre Fenerbahçe, ei au fost jignit de francezul Lille, care i-a învins pe „canari” cu scorul de 2:1 în primul meci.

La Istanbul a trecut la două prelungiri, Bafode Diakite a marcat un autogol la finalul timpului normal.

Astfel, scorul general bazat pe suma celor două confruntări a fost egal – 2:2.

În minutul 116 a fost acordat un penalty gazdelor. A fost implementat cu încredere de Jonathan David.

Turcii nu au reușit să câștige înapoi și, în consecință, i-au lăsat pe francezi să treacă în runda următoare.

„Dinam”

Dinamo Kiev în primul meci cu Glasgow, încasând în ultimele minute, a înregistrat egal (1:1).

În returul de pe terenul scoțianilor, Kyivienii au marcat două goluri fără răspuns – Pikhalyonok în minutul 82 și Voloshin în minutul 84.

Astfel, pe baza sumei celor două meciuri, „albaștrii” au câștigat cu scorul de 3:1.

În turul al patrulea vor juca cu austriacul Salzburg, care l-a lăsat în afara terenului pe Twente din Olanda (3:3 și 2:1).

Cine a mai ajuns în runda a 4-a?

Lille menționată mai sus. În această etapă se va întâlni cu Slavia Cehă, care a învins Uniunea Belgiană (1:0 și 3:1).

De asemenea, slovacul „Slovan”, norvegianul „Bode-Glimt”, suedezul „Malmö” a ajuns în etapa decisivă a calificării în Liga Campionilor.

Acolo vor juca și „Karabakh” azeri și „Midtjylland” danez.