Liga Campionilor. PSG s-a răzbunat pe Bayern pentru înfrângerea în finala de anul trecut

Miercuri, 7 aprilie, s-a încheiat prima etapă din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

PSG-ul francez a câștigat primul meci împotriva germanului Bayern.

Astfel, clubul parizian a reușit să se răzbune pentru înfrângerea din finala sezonului 2019/2020.

Chelsea engleză s-a dovedit a fi mai puternică decât Porto portughez, relatează surse de pe internet.

PSG vs Bayern

Afișul meciului de ieri a repetat de fapt versiunea jocului final de anul trecut. În august 2020, un club din Germania și-a sărbătorit victoria. Apoi Bayern a câștigat cu un scor minim.

De data aceasta a câștigat echipa din Franța. Meciul s-a dovedit a fi mult mai distractiv: s-au marcat cinci goluri.

Scorul a fost deschis deja în minutul 3 al meciului. Autorul acțiunii de marcare a fost atacantul PSG Kylian Mbappe. În minutul 28, fundașul clubului parizian Marquinhos și-a dublat avantajul echipei sale.

Cu toate acestea, jucătorii lui Bayern nu au cedat. Până în minutul 60 au egalat scorul. Golurile au fost marcate de atacantul Eric Choupo-Moting și mijlocașul Thomas Müller.

Totuși, autorul anului victorios din minutul 68 a fost Kylian Mbappe, care a deschis scorul. Astfel, jucătorii PSG s-au impus cu scorul de 3:2.

Chelsea vs Porto

Meciul a avut loc pe teren neutru: pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla, Spania.

Clubul din Anglia a câștigat cu scorul de 2:0.

Golurile au fost marcate de mijlocașul Mason Mount (minutul 32) și fundașul Ben Chilwell (minutul 85).

Astfel, Chelsea are toate șansele să ajungă în semifinale. În al doilea meci, echipa engleză își permite chiar să piardă, dar cu o diferență de cel mult un gol.

Să vă reamintim că semifinaliștii UEFA Champions League vor fi determinate de suma a două jocuri. Cele doua meciuri din sferturile de finală vor avea loc pe 13 și 14 aprilie.