Liga Campionilor. Real Madrid, Bayern Munchen și Atlético Madrid au pierdut

Miercuri seara, 2 octombrie, au avut loc o serie de meciuri din turul doi al etapei generale a fotbalului Ligii Campionilor.

Au fost și rezultate neașteptate. Printre acestea, în primul rând, merită remarcate înfrângerile lui Real Madrid și Atlético Madrid, precum și Bayern Munchen.

Cât despre Los Blancos, infractorul lor a fost francezul Lille. Acasă au învins oaspeții din capitala Spaniei cu scorul de 1:0.

Prima înfrângere

Această înfrângere a fost prima pentru Real în acest sezon – în toate turneele.

Singurul gol (tot cel al victoriei) pentru Lille a fost marcat de Jonathan David, care a transformat un penalty în minutul 3 de la pauză din prima repriză.

După două runde, bărbații lui Carlo Ancelotti se află pe locul 17 în clasament cu 3 puncte, iar Lille se află pe locul 19 cu același număr de puncte.

Germanul Bayern a avut o călătorie nereușită la Birmingham. Acolo au fost învinși de Aston Villa.

Singurul gol din această confruntare a fost marcat în minutul 79 de John Duran. Acum în tabel britanicii sunt pe locul 6, germanii sunt pe locul 15.

Eșecul „saltelelor” și „minerilor”

La Lisabona, localul Benfica a învins-o pe Atlético Madrid, marcând patru goluri fără răspuns.

Golurile au fost marcate de Kerem Akturkoglu (minutul 13), Angel Di Maria (52, penalty), Alexander Ba (75) și Orkun Kekcu (84, penalty).

Pe baza rezultatelor a două runde, Benfica este pe locul 3 cu 6 puncte, Mattress Makers sunt pe locul 23 cu trei.

Și Șahtior Donețk a jucat fără succes în turul doi, pierzând în fața italianului Atalanta – 0:3.

Pentru învingători au marcat Berat Djimsiti (minutul 21), Ademola Lookman (44) și Raul Bellanova (48).

În prezent, Atalanta se află pe locul 11 ​​cu 4 puncte, pitmenii sunt pe locul 27 cu un punct.

Cum au jucat ceilalți

Printre alte meciuri ale Ligii Campionilor din 2 octombrie, remarcăm înfrângerea Girona de către Feyenoord (2:3) și Leipzig de Juventus cu același scor.

Liverpool britanic a învins-o pe italiana Bologna (2:0).

FC Monaco a jucat la egalitate în deplasare cu Dinamo-ul croat (2:2), iar Sturm a pierdut acasă cu Brugge (0:1).