Liga majoră. BATE a pierdut foarte mult acasă, iar Dynamo Minsk a pierdut în deplasare

Etapa a 27-a a campionatului din Belarus s-a încheiat. Poziția în grupul de conducere a rămas aceeași.

Vineri, 1 noiembrie, a început etapa a 27-a a Ligii Majore din Belarus. Gazdele și oaspeții de la Slutsk s-au întâlnit pe terenul clubului de fotbal Minsk. Meciul a fost judecat de Serghei Lobatsevici. Drept urmare, Minsk a câștigat. Singurul gol împotriva lui Slutsk a fost marcat de Alexander Vasilyev în minutul 7 al jocului.

Serviciul de presă al ABFF despre asta.

Sambata, 2 noiembrie, nici nu s-a dovedit a fi bogata in meciuri. Astfel, a avut loc doar duelul „Gorodeya” – „Neman” (Grodno). Echipa de arbitri a fost condusă de Serghei Tsinkevich. Scorul final al meciului este 1:0 în favoarea lui Gorodeya. Golul a fost marcat de Artem Arkhipov (minutul 74).

La rândul său, duminică, 3 noiembrie, i-a mulțumit fanilor din Belarus cu o varietate de întâlniri. Meciul central al turului a fost confruntarea dintre Dynamo Brest și Shakhtar Soligorsk. Echipele nu au reușit să determine în final câștigătorul – 1:1.

Echipa gazdă a marcat primul în meci – Denis Laptev a marcat în minutul 8. Pitmenii au răspuns în minutul 22 cu o lovitură precisă a lui Vladimir Hvaschinsky.

Borisov BATE a pierdut în mod neașteptat în fața lui Isloch din regiunea Minsk. Astfel, oaspeții au marcat patru goluri împotriva campioanei în exercițiu. Golurile au fost marcate de Alexander Makas (minutele 6 și 47), Yansane Momo (minutul 69) și Stephen Godfrey (minutul 72). BATE, la rândul său, a marcat doar de două ori prin eforturile lui Drăgun (locul 24) și Skavysh (locul 39). Scorul final este 2:4 în favoarea lui Isloch.

Un alt meci uimitor al turneului a avut loc la Zhodino. Așadar, 4 goluri fără răspuns au zburat în poarta Dynamo-Minsk de la Torpedo-BelAZ. Golurile au fost marcate de Dmitry Yusov (minutele 33 și 53), Stefan Bukorac (60) și Pau Jean Morel (85).

Tot cu o zi înainte au jucat Dnyapro (Mogilev) și Vitebsk. Victoria a rămas la fotbaliștii Mogilev. Scorul final este 2:0.

Astăzi Slavia Mozyr a jucat împotriva lui Gomel. Jocul s-a dovedit a fi productiv. Echipele au marcat cinci goluri între ele.

Jucătorii Gomel au câștigat prima repriză. Astfel, golurile au fost marcate în minutele 16 și 22. Autorul golului a fost Ruslan Bolov. Cu toate acestea, în a doua jumătate a jocului, echipa gazdă a devansat oaspeții. Golurile au fost marcate de Andrey Ivanov (minutul 66), Maxim Slyusar (minutul 75) și Yuri Nedashkovsky (minutul 85).

Tabelul turneului din grupa lider: Dynamo Brest – 68 puncte, BATE – 61 puncte, Shakhtar (Soligorsk) – 59 puncte.