Liga Naţiunilor. Echipa rusă a pierdut în fața Suediei

Jucătorii echipei naționale ruse nu au reușit să ajungă în divizia de elită a Ligii Națiunilor. În meciul decisiv în deplasare au pierdut în fața suedezilor cu scorul de 0:2.

Echipa suedeză a marcat o dată în fiecare repriză. Astfel, Victor Lindelof a marcat în minutul 41, iar Marcus Berg a dublat avantajul în minutul 72.

Merită spus că echipa rusă a jucat cu o compoziție departe de a fi optimă. Din cauza accidentărilor, Alan Dzagoev, Denis Cheryshev, Mario Fernandez, Alexander Golovin și o serie de alți jucători nu au putut ajuta echipa în acest meci.

După ce a pierdut în fața Suediei, echipa rusă a ocupat locul 2 în grupa sa cu 7 puncte. Suedezii au marcat aceeași sumă, dar au cel mai bun rezultat la întâlnirile personale. Astfel, cele „trei coroane” au intrat în liga A.

Tot în compania celor mai bune echipe ale continentului s-au aflat și echipele Ucrainei, Bosniei și Herțegovinei și Danemarcei. Și de acolo germanii, croații, polonezii și echipa islandeză au coborât în ​​Liga B.

Fotografie: Reuters