Liverpool și Chelsea au jucat în Supercupa UEFA

Meciul pentru Supercupa UEFA a avut loc între Chelsea și Liverpool din Londra.

Meciul a avut loc pe terenul stadionului Besiktas Park din Istanbul. Meciul a fost judecat de o echipă feminină de arbitri condusă de franțuzoaica Stephanie Frappart.

Cluburile engleze au oferit spectatorilor un fotbal de atac strălucitor, jucând adesea fără zonă de mijloc. Atacurile au venit unul după altul și situația s-a schimbat uneori cu viteză foarte mare.

Primul gol a fost marcat în minutul 36. Pulisic a tras o pasă în adâncime prin patru adversari către liberul Giroud, iar Olivier a profitat de șansă și a șutat pe lângă portar în colțul îndepărtat.

Jucătorii lui Liverpool au reușit să revină la începutul reprizei secunde. Așadar, în minutul 48, datorită eforturilor lui Firmino și Mane, scorul a devenit 1:1. Sadio a fost cel care a împins mingea în poartă din apropiere.

În timpul regulamentar, spectatorii nu au mai văzut goluri marcate, dar în prelungiri echipele au marcat o singură dată. Așadar, Mane a marcat imediat o dublă în minutul 95 și a adus Liverpool în avantaj, dar 6 minute mai târziu Jorginho a transformat un penalty și a egalat scorul.

Doar atacantul lui Chelsea Abraham nu a reușit să înscrie la loviturile de departajare, ceea ce a permis lui Liverpool să câștige Supercupa UEFA.