Londra Chelsea a pierdut în primul meci din optimile de finală ale Ligii Campionilor

Tarziu in seara zilei de 15 februarie a inceput un meci interesant din optimile de finala ale fotbalului Ligii Campionilor.

S-a încheiat pe 16 februarie (ora Belarus). Și Borussia de la Dortmund și Chelsea de la Londra s-au întâlnit în Germania.

Unul dintre cele mai puternice cluburi din Albion și din toată Europa a fost învins.

Nemții au câștigat. Dar minim – cu un scor de 1:0. Karim Adeyemi a marcat singurul gol în minutul 63.

Într-o altă confruntare din ziua meciului, belgianul „Club Brugge” și portughezul „Benfica” rezolvau lucrurile.

Gazdele, Brugge, au pierdut. Oaspeții au marcat două goluri: fostul fotbalist de la Lokomotiv Moscova, Joao Mario, a deschis scorul în minutul 51 din penalty.

David Neres a dublat avantajul portughez în minutul 88.

După cum sa dovedit, golul său a fost ultimul din meci. Scorul final este 2:0 în favoarea echipei vizitatoare.

Meciurile retur sunt programate să aibă loc pe 7 martie la Lisabona și Londra.