Lukașenko a vorbit despre doi biatleți din Belarus

Alexandru Lukașenko a felicitat echipa națională de biatlon din Belarus.

Sportivii autohtoni – Anna Sola și Anton Smolsky – au evoluat astăzi, 10 decembrie, cu mare succes la etapele Cupei Mondiale.

Astfel, Anna a câștigat sprintul de la Hochfilzen, Austria, parcurgând șapte kilometri și jumătate și nefăcând o singură greșeală pe două poligoane de tragere.

Și asta în ciuda faptului că belarusul a început pe locul 17. Timpul ei este de 20 de minute și 44,4 secunde.

Anton Smolsky a câștigat un premiu de bronz la același Hochfilzen.

Nu a greșit niciodată când a tras la două linii de tragere, ci a parcurs distanța de 10 km, pierzând 20,5 secunde în fața câștigătorului.

Belarusul a terminat pe locul al treilea, pierzând în fața unui german și a unui suedez. Cu toate acestea, bronzul a devenit un succes foarte semnificativ pentru el, ca și pentru întreaga națională.

De asemenea, președintele Belarusului a atras atenția asupra acestui lucru, menționând în felicitările sale către sportivi că medaliile pe care le-au câștigat le dau fanilor speranță pentru un sezon luminos, inclusiv pentru Jocurile Olimpice.

Victoria de astăzi a Annei Sola și succesul de bronz al lui Anton Smolsky sunt rezultatul firesc al multor ani de pregătire, perseverență și determinare, – șeful statului, serviciul său de presă.

El și-a exprimat încrederea că biatleții din Belarus vor continua tradițiile glorioase ale predecesorilor lor și le-a urat sănătate, noroc și prosperitate.