Lupta din campionatul italian de fotbal continuă: Kvaratskhelia a ajutat Napoli în meciul cu Fiorentina

Cursa de campionat din actualul sezon al campionatului italian de fotbal a ajuns de mult la sfârșit.

Inter a câștigat campionatul timpuriu. Clubul a învins cel mai apropiat rival (Milan) cu 18 puncte.

Cu toate acestea, o anumită intrigă în Serie A italiană rămâne încă.

În primul rând, lupta încăpățânată pentru bronz dintre Bologna, Juventus și Atalanta este în plină desfășurare.

În al doilea rând, unele cluburi continuă să lupte pentru locuri în competițiile europene.

Vineri, 17 mai, a avut loc meciul din etapa a 37-a dintre Fiorentina și Napoli. Ambele cluburi speră să se califice la competițiile continentale de club.

Rezultatul jocului este o luptă egală. Napoli și mijlocașul naționalei Georgiei Khvicha Kvaratskhelia au evoluat bine în meci.

Progresul meciului „Napoli” – „Fiorentina”

Scorul a fost deschis la 8 minute de la fluierul de start. Golul a fost marcat de fundașul Napoli Amir Rrahmani.

Cu toate acestea, cu puțin timp înainte de pauză, Fiorentina a reușit nu doar să egaleze, ci și să preia conducerea. Christiano Biraghi și M’Bala Nzola au marcat.

Dacă echipa Napoli ar fi pierdut, și-ar fi pierdut șansa de a se califica în competiția europeană.

Cu toate acestea, Khvicha Kvaratskhelia și-a salvat clubul. Mijlocașul georgian a marcat un gol în minutul 57, egalând scorul.

După aceea, numerele de pe tabela de marcaj nu s-au schimbat. Meciul s-a încheiat la egalitate – 2:2.

Clasamentul turneului

Datorită lui Kvaratskhelia, clubul Napoli, care se află pe locul al nouălea în clasamentul Campionatului italian de fotbal, mai are șanse să se califice în competiția europeană.

Fiorentina este pe locul opt cu 54 de puncte și două meciuri în mână. Napoli este la 2 puncte în urmă și are un singur meci în mână.

Mai devreme s-a știut că a revenit pe primul loc în Campionatul Angliei.