Luptă pentru primul loc. Meciul dintre BATE și Shakhtar s-a încheiat

Astăzi a avut loc meciul central al etapei a 11-a a campionatului de fotbal din Belarus. Actualul campion național BATE a jucat împotriva lui Shakhtar Soligorsk.

Pe 16 iunie, pe terenul de la Borisov Arena a avut loc un meci între localul BATE și oaspeții de la Soligorsk Shakhtar. Gazdele au câștigat.

În prima repriză, spectatorii nu au văzut goluri, dar repriza a doua a mulțumit suporterii cu o întreagă împrăștiere de șuturi eficiente. Cele mai multe mingi au zburat în poarta lui Pitmen.

Primul gol a fost marcat în minutul 60. Unul dintre liderii naționalei Belarusului, Stanislav Drăgun, a marcat împotriva BATE. Şase minute mai târziu, Şahtiorul a reuşit să egaleze. Antic Nikola a marcat golul.

Cu toate acestea, tragerea la sorți nu a durat mult. Așadar, în minutul 70 Dragun a marcat o dublă, iar în minutul 77 Maxim Skavysh a adus scorul la unul major. Scorul final este 3:1.

Poziția la turneu în campionatul din Belarus: BATE – 27 puncte (11 jocuri), Dynamo Brest – 26 (10), Shakhtar – 24 (11), Isloch – 21 (11), Torpedo-BelAZ – 20 (11), „Dynamo- Minsk” – 19 (10), „Slavia” – 17 (11), „Neman” – 13 (11), „Vitebsk” – 13 (11), „Gorodeya” – 13 (11 ), „Dnyapro” – 10 ( 11), „Minsk” – 9 (11), „Gomel” – 7 (10), „RCOR BGU” – 7 (10), „Slutsk” – 7 (11), „Torpilă” „- 6 (11).