Luptătorii din Belarus au câștigat 15 premii la Campionatele de Muay Thai de la Paris

Belarusii au câștigat 15 medalii la Campionatele Europene de Muay Thai de la Paris.

Competiția s-a desfășurat în arena Al Georges Carpentier (numită după primul campion european francez la box la 4 categorii de greutate).

Medaliile de aur au fost lui Maxim Petkevich (categoria de greutate – 63,5 kg), Vladislav Edeshko (categoria de greutate – 63,5 kg), Ilya Burov (categoria de greutate – 67 kg), Nikita Shostak (categoria de greutate – 81 kg) și Diana Emelyanova (categoria de greutate – 81 kg) peste 75 kg).

În plus, bielorușii au câștigat 3 medalii de argint și 7 de bronz și au ocupat locul 4 în clasamentul pentru medalii al Campionatului European.

În total, au participat 25 de luptători din Belarus. În total, peste două sute de sportivi din 28 de țări au participat la Campionatul European din 2017.