Mai rămâne un pas până la Cupa Mondială din 2022. Jucătorii naționalei Ucrainei au învins Scoția

În prima seară a verii lui 2022, jucătorii naționalei Ucrainei au jucat cel mai important meci al lor.

În semifinalele play-off-ului pentru dreptul de a concura la Campionatele Mondiale din Qatar s-au luptat cu scoțienii.

Meciul a avut loc la Glasgow. Adică pe terenul gazdelor. Dar acest lucru nu i-a ajutat – ucrainenii au câștigat cu încredere (3:1).

Meciul trebuia să aibă loc în martie la Harkov, dar din motive cunoscute locul și ora desfășurării acestuia au fost amânate.

În ceea ce privește meciul de la Glasgow din 1 iunie, ucrainenii au fost primii care au deschis scorul – Andriy Yarmolenko a marcat în minutul 33.

La începutul celei de-a doua reprize, „galben-albaștrii” au marcat un alt gol – acesta a fost marcat de Roman Yaremchuk, care a reușit mingea cu capul.

Scoțienii au reușit să reia un gol în minutul 79 – un gol marcat de Callum McGregor.

Gazdele au încercat să egaleze scorul, crescând foarte mult presiunea asupra oaspeților, dar au fost din nou învinși: au cedat mingea într-unul dintre contraatacurile ucrainene. Artem Dovbik a marcat.

Astfel, după ce i-au învins pe scoțieni, ucrainenii au ajuns în runda finală a play-off-ului.

Ei vor trebui să lupte cu naționala Galei pe 5 iunie la Cardiff. Dacă vor câștiga, vor deveni participanți la Cupa Mondială și vor fi în grupa (B) cu SUA, Iran și Anglia.