Mäkäräinen a câștigat cursa de urmărire la etapa KM, Krivko – locul 7

Belarusul a terminat pe locul șapte în cursa de urmărire din prima etapă a Cupei Mondiale la biatlon.

Pe 9 decembrie a avut loc la Pokljuka, Slovenia, cursa de urmărire feminină. Au participat și sportivele din Belarus Irina Krivko și Irina Kruchinkina. Biatleta finlandeză Kaisa Mäkäräinen a ocupat primul loc în cursă. A parcurs distanța în 29 de minute. 16,9 sec.

Pe locul doi a fost ocupat reprezentanta Italiei Dorothea Wierer. Era cu 41,3 secunde în spatele liderului cursei. Medalia de bronz a fost câștigată de slovaca Paulina Fialkova (+59,2 sec.). Toți medaliați nu au făcut nicio greșeală pe patru poligoane de tragere.

Cea mai bună dintre bieloruși a fost Irina Krivko. Ea a terminat pe locul șapte. Distanța față de lider a fost de 1 minut. 26,6 sec. Belarusul și-a lovit toate țintele. La rândul său, Kruchinkina a fost scoasă din cursă pentru că a fost cu o tură în spatele liderilor.

Cea de-a doua etapă a Cupei Mondiale de biatlon va avea loc în perioada 13-16 decembrie la Hochfilzen (Austria).