Manchester City și Tottenham au organizat o explozie de scor în Campionatul Angliei

Unul dintre cele mai cunoscute cluburi engleze din lumea fotbalului – Manchester City și Tottenham – s-au luptat în runda a 14-a a campionatului lor natal.

Și nu numai că s-au luptat, dar s-au distrat de minune zbătându-se, încântând mai ales fanii neutri ai fotbalului care nu au preferințe specifice în raport cu niciuna dintre echipe.

Adevărul este că echipele, jucând fotbal ascuțit, distractiv, au muncit din greu.

Au stabilit șase goluri între ei. Ei bine, întâlnirea s-a încheiat cu o luptă remiză minunată – 3:3.

Meciul a avut loc la Manchester. Phil Foden (minutul 31) și Jack Grealish (minutul 81) au marcat pentru gazde.

Și de asemenea – în minutul nouă al confruntării – a fost autogol al oaspetelui, fotbalistul Son Heung-min.

Dar mai devreme, în minutul 6, coreeanul neliniștit a marcat împotriva golului altcuiva. Tot pentru Spurs, Giovani Lo Celso (69) și Dejan Kulusevski (90) au marcat cu șuturi precise.

După această remiză, „orășenii” au fost pe locul trei în clasament cu 30 de puncte.

Londonezii, care au rupt o serie de trei înfrângeri, au 27 de puncte și se află pe locul cinci.