Manchester United l-a demis pe Jose Mourinho: acum este șomer

Extraordinarul antrenor al lui Manchester United a fost demis din funcția sa. Acest lucru a fost raportat pe site-ul unuia dintre cele mai bune cluburi de fotbal din lume. Acolo i-au urat lui Jose Mourinho succes în viitoarea sa carieră. Clubul va anunța ulterior cine îl va înlocui pe specialistul portughez.

Să vă reamintim că portughezul lucrează pentru Manchester United din 2016. În acest timp a câștigat FA Super Cup și Football League Cup. Și anul trecut a câștigat Europa League – în finală, Manchester United a învins-o pe Ajax de la Amsterdam cu scorul de 2:0.

Cu toate acestea, se aștepta mai mult de la Mourinho. Cel puțin, îi va întoarce pe Red Devils la măreția lor de odinioară, când clubul nu avea practic egal în toată Europa. Dar, în schimb, în ​​campionatul național, Manchester United nici măcar nu se află în TOP 4 (este pe poziția a 6-a), iar fostul comandant șef însuși se remarcă doar prin confruntări interminabile cu fotbaliști.

Pentru a fi corect, observăm că cu un an mai devreme, Jose și-a asigurat locul doi al echipei în campionat – cel mai bun rezultat de când Alex Ferguson a plecat în 2013.