Marea finală. Câștigătorul meciului principal din Europa League a fost determinat de loviturile de departajare

Meciul final al Ligii Europa a oferit o mare de emoții de neuitat tuturor iubitorilor de sport numărul 1.

Meciul a început în seara zilei de 18 mai și s-a încheiat în această seară – 19 mai. Și totul pentru că rivalii – germanul Eintracht Frankfurt și scoțianii Glasgow Rangers – nu au dezvăluit un câștigător în timpul regulamentar.

Și în cele două reprize suplimentare (fiecare 15 minute) cel mai puternic a fost și el indecis. A urmat loviturile de departajare.

Stadionul aglomerat din Sevilla (Spania) a reacționat foarte violent la evenimentele care au loc, ceea ce nu este surprinzător: majoritatea spectatorilor la acest meci au fost reprezentați de cetățeni ai Germaniei și Scoției.

Timpul regulamentar al jocului s-a încheiat cu scorul 1:1. 30 de minute suplimentare – 0:0. Și nemții au fost mai norocoși la loviturile de departajare – 5:4.

Nu a existat nicio limită pentru furia fanilor Eintracht. Într-un mod bun. Echipa lor favorită a câștigat Cupa Europei pentru prima dată în 42 de ani.

Și dacă vorbim anume despre acest turneu, clubul din Frankfurt pe Main a câștigat Europa League pentru prima dată în istoria sa. Sezonul viitor va juca în Liga Campionilor.

Cât despre golurile din timpul regulamentar, spectatorii de pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan au asistat doar la două.

În minutul 57, fotbalistul din Glasgow Joe Aribo a marcat mingea împotriva Eagles. După 12 minute, Rafael Borre a restabilit echilibrul în scor.

După cum s-a menționat deja, în prelungiri echipele nu au marcat niciun gol, iar germanii au câștigat loviturile de departajare (5:4) și, odată cu aceasta, întregul meci și turneul în ansamblu.