Marte Olsby a câștigat urmărirea de la Nove Mesto, bielorusul Krivko a ajuns pe locul 23

Pe 22 decembrie, biatletul norvegian Marte Olsby Reiseland a câștigat cursa de urmărire la Cupa Mondială de biatlon din Nove Mesto, Republica Cehă.

La o distanta de 10 kilometri, reprezentanta Norvegiei a facut 2 greseli si a aratat un rezultat de 29 de minute si 53,5 secunde. De menționat că biatleta italiană Dorothea Wierer, care a câștigat argintul, a fost la doar 2 zecimi de secundă în spatele liderului cursei.

Hanna Oeberg din Suedia a ocupat locul trei pe podium (+4,7 secunde).

Dintre bieloruși, Irina Krivko a avut cel mai bun rezultat – locul 23. Irina Kruchinkina a terminat pe locul 44.

Mâine, în ultima zi a etapei cehe a Cupei Mondiale la biatlon, vor avea loc 2 starturi în masă.