Martin Fourcade a câștigat cursa individuală la Campionatele Mondiale

Ieri, 12 martie, la Kontiolahti finlandez, a avut loc o cursă individuală de 20 de kilometri cu 4 linii de tragere la Campionatul Mondial de biatlon masculin, câștigător a fost biatletul francez Martin Fourcade.

Sportivul a parcurs distanța în 47 de minute și 29,4 secunde. În ciuda faptului că biatletul a câștigat 1 minut de penalizare pentru o ratare, a reușit să treacă înaintea tuturor rivalilor săi.

Atletul norvegian Emil-Hegle Svendsen a terminat pe locul al doilea (+20,9 secunde).

Bronzul i-a revenit cehului Ondřej Moravec (+40,5 secunde).

Ucraineanul Serghei Semenov a ocupat poziția a cincea, ceea ce i-a permis să primească Micul Glob de Cristal la această disciplină.

Un favorit al multor fani, rusul Anton Shipulin și-a pierdut echilibrul și a căzut înaintea celui de-al doilea poligon. Biatletul a terminat pe locul 16. Ulterior, sportivul a spus că în timpul căderii a pierdut clema de la pușcă.

După el până la linia de sosire a fost sportivul belarus Yuri Lyadov.

Ceilalți biatleți ai noștri au fost mai puțin norocoși. Vladimir Chepelin avea 41 de ani, Alexander Dorozhko 74 de ani, Dmitry Abashev 97.

De remarcat că la cursă au participat un total de 125 de sportivi.

Să vă reamintim că astăzi, 13 martie, de la ora 19:15, toți fanii de biatlon îi vor putea aplauda pe biatleții care vor lua parte la ștafeta feminină de 4×6 kilometri. Iar mâine, 14 martie, de la ora 18:30 va începe ștafeta masculină 4×7,5 kilometri.

Campionatul mondial se va încheia duminică, 15 martie, cu starturi în masă masculine și feminine.

Etapa finală a Cupei Mondiale va avea loc în perioada 19-22 martie la Khanty-Mansiysk, Rusia. Acolo vor concura cei mai buni biatleți de pe planetă.