Meci Europa – SUA. Belarusul a alergat 1500 de metri la Dinamo

În cadrul celei de-a doua zile a meciului de atletism de pe stadionul Minsk Dynamo dintre naționalele Europei și SUA, a avut loc o cursă de fete de un kilometru și jumătate.

La concurs a participat și belarusa Daria Borisevich. Ea a terminat pe locul șase.

Daria a parcurs distanța în 4 minute 07.03 secunde. Victoria a fost câștigată de sportiva din SUA Kate Grace – 4 minute 02.49 secunde.

Locul doi a fost ocupat de un alt american, Shannon Osika, care a alergat 1,5 kilometri în 4 minute 04,92 secunde.

Alergatorul britanic Eilis McColgan a terminat pe locul al treilea în 4 minute 05.58 secunde.

Dar în cursa de 400 de metri, europenii nu au avut concurenți. Atleta ucraineană Anna Ryzhikova a fost prima care a terminat (55,32 secunde).

Locurile secunde și trei au fost ocupate de elvețiana Lea Sprunger (55,46 secunde) și britanică Megan Beasley (55,49 secunde).

Americanul Chris Benard a sărbătorit victoria în săritura triplă, cea mai bună încercare a sa arătând un rezultat de 17 metri 01 centimetri.