Meciul principal al sezonului. Dinamo Brest și BATE au luptat în Liga Major

Meciul principal al sezonului din campionatul din Belarus a avut loc. Dinamo Brest și BATE Borisov s-au întâlnit pe terenul complexului sportiv Brestsky.

Pe 25 septembrie s-au desfășurat două dintre cele mai importante meciuri ale actualului sezon în fotbalul din Belarus, care aproape în sfârșit ar putea decide poziția finală a echipelor din primele trei ale Ligii Majore. Cu toate acestea, niciunul dintre cei trei lideri nu a profitat de șansă și fiecare a rămas „pentru a lui”.

La Brest, pe teren au intrat următoarele dinamoviste: Gutor, Veretilo, Duarte, Kiki, Pavlovets, Kislyak, Noyok, Nekhaichik, Milevsky, Gordeychuk, Laptev. Pe teren în repriza secundă au mai fost Savitsky (înlocuindu-l pe Gordeychuk în minutul 85) și Khoblenko (în minutul 67 pentru Laptev).

Li s-a opus următoarea formație a actualei campioane din Belarus: Chichkan, Filipovic, Dragun, Kopitovich, Skavysh, Rios, Filipenko, Stasevich, Baga, Milic, Simovich. BATE a avut o singură schimbare – în minutul 84 Mukam a intrat pe teren în locul lui Milic.

În minutul șase al întâlnirii, Dinamo a creat un moment foarte periculos. Imediat Laptev a tras la poartă de la aproximativ unsprezece metri, dar portarul vizitator a reușit să devieze mingea zburând în centrul porții, iar apoi Gordeychuk a fost primul care a ajuns la mingea revenită și a lovit bara transversală.

Următorul moment 100% a fost creat de însuși Igor Stasevich. În minutul 40, fotbalistul BATE a învins doi adversari pe flancul stâng al atacului și a intrat într-o poziție de lovitură, dar de la câțiva metri șeful echipei Borisov a lovit fundașul, care a băgat piciorul în timp și mingea a lovit bară transversală.

Primul gol al meciului a fost marcat la începutul reprizei secunde. Fostul jucător de la BATE Mikhail Gordeychuk s-a remarcat prin lupta în suprafața de pedeapsă. Un alt fost jucător de la BATE, Pavel Nekhaichik, a participat la atacul de marcaj.

În minutul 49, BATE a avut o ocazie excelentă de a egala scorul. Așadar, Skavysh a centrat la stâlpul îndepărtat, unde Baga a șutat jos în bara porții de la câțiva metri distanță.

Totuși, după 4 minute BATE a câștigat în continuare. De data aceasta Skavysh a spart pe flancul stâng al atacului și l-a pasat în suprafața de pedeapsă lui Dragun. În ciuda păzării a doi jucători, Stanislav a reușit să tragă și să înscrie cu o singură atingere.

La finalul meciului, echipele au schimbat lovituri periculoase, dar în mare parte au fost lovite de la distanțe considerabile, iar portarii nu au întâmpinat greutăți serioase. Scorul final al meciului este 1:1.

Cu o zi înainte, următorul meci din Liga Major a fost jucat de , care participă și la cursa de campionat. Adversarul a fost clubul Gorodeya. Drept urmare, echipele s-au despărțit de lume – 0:0.

Poziția în prima jumătate a clasamentului este în prezent următoarea: Dynamo Brest – 55 puncte (22 meciuri), BATE – 50 (21), Shakhtar – 50 (21), Dynamo Minsk – 43 (21) , „Torpedo-BelAZ ” – 38 (22), „Isloch” – 37 (22), „Gorodeya” – 32 (22), „Neman” – 26 (22).