Medvedev i-a explicat înfrângerea lui Kyrgios la US Open

Unul dintre favoriții competiției, tenismenul rus Daniil Medvedev, a renunțat la ultimul turneu de Grand Slam din acest an.

În runda a patra de la US Open, a fost învins de australianul Nick Kyrgios.

După meci, rusul a spus că la un moment dat al jocului s-a simțit rău, deși nu a considerat asta o scuză.

Meciul a avut loc duminică. Scorul meciului este 6:7 (11:13), 6:3, 3:6, 2:6. Astfel, anul acesta Medvedev nu va mai repeta succesul de anul trecut, când a câștigat turneul.

În plus, în urma competiției actuale, Daniil va pierde titlul de prima rachetă a lumii – este numărul 1 în clasamentul mondial din iunie 2022.

Comentând înfrângerea, rusul a spus că până în setul 3 jocul a fost egal, după care adversarul a început să joace mult mai bine.

Din punct de vedere fizic, am început să mă simt puțin mai rău în setul al treilea, poate că acesta a devenit momentul cheie al meciului, – sportiva MIA Rossiya Segodnya.

De fapt, i s-a simțit „un pic rău”, a spus el.

„Mă îmbolnăvesc de fiecare dată când merg în SUA din cauza sistemelor de aer condiționat, care sunt nebunești aici”, a spus Medvedev.

El și-a amintit că ceva similar i s-a întâmplat în 2021, în timpul unui turneu de la Cincinnati.

Am avut o durere în gât azi, care poate a jucat un rol, dar aceasta nu este nicidecum o scuză. Nick a jucat bine”, a remarcat reprezentantul Rusiei.

Și a adăugat: adversarul a arătat nivelul lui Djokovic și Nadal. Dacă va juca la fel în următoarele meciuri, va avea toate șansele să câștige turneul.