Membru al Radei Supreme a Ucrainei a devenit campion olimpic

Parlamentarul ucrainean Zhan Belenyuk a câștigat finala competițiilor olimpice de lupte greco-romane la categoria 87 de kilograme.

Reprezentantul Ucrainei l-a învins pe Viktor Lorinets din Ungaria. Scorul din meci este 5:1, relatează surse de pe internet.

Denis Kudla (Germania) și Zurab Datunashvili (Serbia) au câștigat bronzul.

Este de remarcat faptul că Zhan Belenyuk a reușit să devină campion olimpic la cinci ani după ce a pierdut în finala turneului olimpic din Brazilia.

În 2016, un sportiv din Ucraina a pierdut în meciul decisiv în fața reprezentantului rus Davit Chakvetadze.

Belenyuk este un sportiv cu titlu. Are două medalii olimpice, o victorie la Jocurile Europene de la Minsk, două medalii de aur la campionatele mondiale și trei medalii de aur la campionatele continentale.

Luptătorul greco-roman îmbină o carieră sportivă cu una politică.

În 2019, Zhan Belenyuk a fost ales adjunct al poporului al Ucrainei. Campioana olimpică este membru al fracțiunii Servitorul Poporului și este membru al Comitetului Rada pentru Tineret și Sport.