Mikhail Markhel: „Ne-au cerut să-i tratăm pe olandezi mai puțin respectuos”

Cu o zi înainte, la Minsk a avut loc un meci de calificare la EURO 2020, în care naționala Belarusului a jucat împotriva unei echipe din Țările de Jos (1:2). După meci, antrenorul principal al White Wings, Mikhail Markhel, a comentat meciul.

Potrivit lui Markhel, citat de serviciul de presă ABFF, echipa nu a câștigat, dar a reușit să demonstreze că are caracter.

Puteți privi viitorul cu optimism– a notat antrenorul principal.

Specialistul a mai remarcat că echipa nu a cedat și a continuat să joace, chiar și atunci când scorul a devenit 0:2 în favoarea oaspeților. În repriza secundă, bielorușii ar fi putut chiar să câștige înapoi, dar ar fi putut primi încă unul.

Markhel a explicat și numărul mare de cartonașe galbene pe care bielorușii le-au primit în meci. Astfel, antrenorul a amintit de nivelul adversarilor și a remarcat că în pauză le-a cerut jucătorilor „să fie mai puțin respectuoși cu olandezii”.

În acest moment, echipa Belarusului se află pe locul 4 în Grupa C, cu 4 puncte după 7 meciuri. În calificări, bielorușii mai au de jucat un meci cu naționala Germaniei (16 noiembrie). Aripile Albe nu au nicio șansă să părăsească grupul.