Mini fotbal. Echipa belarusă a învins pe toată lumea și a devenit campioană

Echipa de minifotbal din Belarus a câștigat turneul internațional, care s-a încheiat astăzi în orașul iranian Mashhad.

În ultimul meci al competiției, bielorușii s-au întâlnit cu gazdele. Iranienii intenționau să câștige lupta, dar adversarul lor avea o părere diferită în această chestiune.

Confruntarea s-a dovedit a fi foarte încăpățânată. Drept urmare, medaliatul cu bronz ai Campionatului Mondial și campionii Asiei au pierdut în fața echipei europene. Scorul final este 3:2 în favoarea echipei Belarusei.

Înainte ca mâna a doua să aibă timp să facă o revoluție completă, scorul în joc s-a schimbat. Gazdele au luat conducerea.

Cu toate acestea, echipa lui Alexander Savintsev nu avea de gând să piardă – au marcat două goluri chiar înainte de a pleca la pauză. Serghei Krykun și Anton Gusakov s-au distins.

La începutul reprizei secunde, iranienii au egalat scorul. Dar nu erau destinați să câștige în acea zi. Belarusii, prin eforturile lui Vladimir Zhigalko, au marcat al treilea gol, stabilind astfel scorul final al jocului.

Să vă reamintim că în primul lor meci echipa belarusă a învins-o pe slovaci – 4:1. Și iranienii au marcat un egal cu același adversar – ​​5:5.

Astfel, bielorușii au înscris 6 puncte, iar adversarii lor au înscris câte un punct. În curând, la începutul anului viitor, compatrioții noștri vor avea o călătorie în Portugalia, unde vor concura în turul de elită a calificărilor la Cupa Mondială.

Belarusii vor concura cu gazdele turneului, precum și cu naționalele Italiei și Finlandei.