„Minsk” a învins senzațional pe BATE în campionatul din Belarus

Pe 1 septembrie, unul dintre liderii clasamentului campionatului din Belarus, BATE, a pierdut în deplasare cu Minsk cu scorul de 3:2.

Încă de la începutul meciului, gazdele au preluat inițiativa și, chiar înainte de mijlocul primei reprize, au lovit de trei ori echipa Borisov.

Chagovets a deschis scorul, apoi Bahar a marcat, iar Yarotsky a marcat al treilea gol.

Abia în minutul 52 a început să recâștige campioana națională în exercițiu: Dragun a marcat primul, iar 12 minute mai târziu Filipovic a reușit să reducă diferența la minim.

După aceasta, borisoviții au continuat să atace activ, dar fără rezultat.

Conform rezultatelor etapei a 20-a, prima linie a clasamentului campionatului este ocupată de Dynamo Brest cu 48 de puncte din 19 meciuri, Șahtior Soligorsk este al doilea cu 46 de puncte din 19 meciuri, BATE este pe locul trei cu 43 de puncte din 18 meciuri. .

După victoria neașteptată de astăzi asupra BATE, Minsk s-a stabilit pe locul 12 cu 20 de puncte din 20 de jocuri.