Minsk „Tineretul” a pierdut cu „München” în Liga Campionilor

Pe 12 noiembrie, clubul de hochei al capitalei Yunost a pierdut primul meci din optimile de finală ale Ligii Campionilor de la Minsk în fața echipei Red Bull Munchen – 2:3.

Pe tot parcursul primei perioade, oaspeții au avut avantaj, dar gazdele (Gaynetdinov) au deschis scorul în minutul 9.

Până la pauză, echipa Minsk a mărit diferența de scor la două puncte (Drozdov). În ultimele secunde ale perioadei, Stefanovic a mai marcat un gol, dar arbitrii nu l-au numărat.

În a doua perioadă, echipa de la Munchen a redus diferența (Schutz), iar la începutul celei de-a treia au profitat de faptul că formația din Minsk a rămas cu trei jucători și a egalat scorul (Parks).

În minutul 44, jucând deja cu forță egală, bielorușii au cedat pentru a treia oară (Echlitz).

Returul de la München va avea loc miercurea viitoare, 20 noiembrie.