„Miracol la Anfield”: Liverpool zdrobește Barca

Liga Campionilor nu încetează să producă miracole fotbalistice.

Meciul retur a avut loc între Liverpool și Barcelona în 1/2 de finală a Ligii Campionilor UEFA. Meciul a avut loc la Anfield, adică acasă la Merseysiders. În primul meci, catalanii au fost mai puternici – 3:0. La prima vedere, totul era deja decis, dar Liverpool avea propria părere în acest sens.

Gazdele au deschis scorul în minutul 7, Divock Origi a marcat. Fotbalistul a terminat mingea după ce Ter Stegen a lovit mingea în fața lui. Henderson a fost primul care a lovit poarta. Spectatorii nu au mai văzut goluri în prima repriză.

La începutul celei de-a doua reprize de joc, Wijnaldum a dublat avantajul lui Liverpool, ceea ce a adus gazdele mai aproape de râvnitul 3:0. Cu toate acestea, ele au devenit curând o realitate. La două minute după gol, Wijnaldum a marcat o dublă. Scorul după două meciuri a devenit 3:3.

Golul decisiv a fost marcat în minutul 79 în timpul unei lovituri de colț. Origi a marcat o dublă. Drept urmare, scorul a rămas 4:0 până la fluierul final. Liverpool va juca finala Ligii Campionilor pentru al doilea an consecutiv.