Misiune imposibilă. BATE a învins Astana, dar a rămas fără Europa League

Joi seara, 29 august, la Borisov s-a decis soarta clubului de fotbal BATE. Vorbim despre intrarea în faza grupelor din Europa League.

Nu a lovit. Misiunea s-a dovedit a fi imposibilă – a fost necesar să se recâștige cel puțin trei goluri, și asta doar pentru a exista prelungiri.

Să vă reamintim că în primul meci din Kazahstan bielorușii au pierdut cu scorul de 0:3. În reluare – pe Arena Borisov – au câștigat cu scorul de 2:0. Suma celor două întâlniri este 2:3.

Astfel, Astana a avansat în faza grupelor din Europa League.

Speranța pentru o confruntare finală pozitivă la începutul meciului a fost insuflată în inimile suporterilor de golul lui Maxim Skavysh – asta s-a întâmplat în minutul 6.

Prima repriză s-a încheiat cu acest scor – 1:0. Echipa Borisov a marcat al doilea gol în minutul 85 – Evgeniy Yablonsky a marcat.

Am fi putut marca din nou, și din nou, și din nou… Dar nu am realizat multe ocazii grozave. Drept urmare: BATE a rămas anul acesta fără Cupă Europeană.