Mourinho a câștigat primul său trofeu cu Manchester United

Mourinho a câștigat primul său trofeu ca antrenor al lui Manchester United.

Finala Cupei Ligii Angliei a avut loc astăzi la Wembley între Red Devils și Southampton. Victoria, cu scorul de 3:2, a revenit în cele din urmă jucătorilor de la Manchester United.

Mancunienii au deschis scorul în meci – Zlatan Ibrahimovic a marcat în minutul 19, iar Lingard a dublat avantajul în minutul 38. Cu toate acestea, în timpul opririi primei reprize, oamenii lui Mourinho au primit în continuare un „gol din vestiar”, marcat de Gabbiadini.

La trei minute după începerea segmentului al doilea de joc, același Gabbiadini a marcat o dublă și a egalat meciul.

Golul victoriei în minutul 87 a fost marcat de autorul primului gol din acest meci – Ibrahimovic. Scorul final este 3:2 în favoarea lui Manchester United.

Acesta este primul trofeu al lui Jose Mourinho ca antrenor al Manchester United.