Naționala Argentinei a învins croații și a ajuns prima în finala Cupei Mondiale.

Naționala Argentinei a învins cu farmec echipa Croației și a avut ocazia să ajungă în finala Cupei Mondiale FIFA, care are loc în Qatar.

Lionel Messi și Julian Alvarez s-au remarcat în meci.

În semifinală, care a avut loc marți pe stadionul Lusail Iconic, argentinienii au reușit să trimită trei goluri în poarta adversarilor. Rezultatul întâlnirii a fost devastator – 3:0 în favoarea argentininilor.

Julian Alvarez a marcat dubla câștigătoare în minutele 39 și 69, iar Lionel Messi a marcat în minutul 34 din penalty.

Astfel, echipa Argentinei a ajuns prima în finala turneului din Qatar.

Următorul meci al echipei este programat pe 18 decembrie, unde Argentina va juca câștigătoarea meciului dintre echipele de fotbal ale Franței și Marocului.

Anterior s-a raportat că echipa marocană a reușit să ajungă în semifinale și să devină prima reprezentantă africană din istorie care se numără printre cele mai puternice patru echipe din Qatar.

Pentru echipa franceză, următoarea întâlnire din semifinale va fi a șaptea din istorie. Echipa a câștigat de trei ori și a câștigat Cupa Mondială de două ori.