Naționala Belarusului a ajuns pentru prima dată în istorie în finala Fed Cup

Belarus a ajuns în finala Fed Cup pentru prima dată în istorie.

Pe 23 aprilie, pe terenul Chizhovka Arena au avut loc două întâlniri în cadrul semifinalelor Fed Cup dintre naționalele Belarus și Elveția. Ambele lupte au rămas cu bieloruși.

În primul meci al zilei, Alexandra Sasnovich și Timea Baczynski s-au întâlnit pe teren. Victoria i-a revenit belarusului. Scorul din meci a devenit 2:1 în favoarea formației din Belarus, iar pentru a ajunge în finală a avut nevoie de încă o victorie, pe care Aryna Sabalenka a obținut-o în meciul următor cu Victoria Golubich.

Belarusa a jucat primul set foarte puternic și a obținut victoria – 6:3, dar al doilea set era deja în favoarea adversarei ei – 6:2. În setul decisiv, Sabalenka a dat dovadă de calități de luptă și a smuls o victorie – 6:4. Drept urmare, încă un punct pentru naționala Belarusului și acces în finală.

În finala Fed Cup din 11-12 noiembrie, tenismenii din Belarus vor juca alături de câștigătoarea perechii Cehia – SUA.