Naționala Belarusului a pierdut în fața Croației la Campionatul European de handbal

Echipa de handbal din Belarus a suferit prima înfrângere la Campionatul European.

În meciul din turul doi din grupa preliminară A de la Graz, Austria, bielorușii au pierdut în fața croaților cu scorul de 23:31.

Acest lucru a fost raportat de Agenția Telegrafică din Belarus „”.

Jocul handbalistilor din Belarus de la începutul meciului nu putea fi numit încrezător: avantajul echipei croate a ajuns la cinci goluri.

Cu toate acestea, până la jumătatea primei reprize a jocului, echipa lui Yuri Shevtsov a reușit să îmbunătățească jocul.

Înainte de pauză, croații și-au recăpătat avantajul.

În debutul reprizei secunde a meciului, formația din Belarus a primit trei goluri la rând, după care au ratat șansele de victorie.

Cel mai productiv jucător din naționala Belarusului a fost Nikita Vailupov, care a marcat opt ​​goluri.

În primul meci din faza grupelor, formația din Belarus a învins echipa sârbească cu scorul de 35:30.

În turul final al fazei grupelor, bielorușii vor juca împotriva echipei Muntenegrului.

Campionatul European de handbal masculin 2020 are loc în Austria, Norvegia și Suedia. La turneu participă 24 de echipe.

Finala competiției va avea loc pe 26 ianuarie la Stockholm.

Fotografie: Pixabay