Naționala Belarusului a smuls victoria Estoniei în calificarea la Campionatul European

Pe 6 septembrie, naționala de fotbal a Belarusului a învins Estonia într-un meci de calificare la Campionatul European cu scorul de 2:1.

Aceasta este prima victorie a echipei din Belarus în calificarea la Campionatul European înainte de aceasta, bielorușii au suferit patru înfrângeri;

Prima repriză a fost fără gol, echipele au luat pe rând inițiativa. La începutul reprizei secunde, în minutul 48, Nikita Naumov a deschis scorul, dar cinci minute mai târziu Eric Sorga a egalat șansele.

După aceasta, bielorușii au reușit să preia complet inițiativa, iar eforturile lor au fost încununate de succes: în minutul 2 suplimentar, Maxim Skavysh și-a adus victoria echipei.

În Grupa C, echipa belarusă ocupă pen-ultimul loc cu trei puncte din cinci meciuri. Doar Estonia are un rezultat mai rău – zero puncte în patru meciuri.

Irlanda de Nord conduce grupa cu 12 puncte din 4 meciuri.