Naționala Belarusului i-a învins pe letoni și și-a păstrat locul în „elita” Cupei Mondiale

Naționala de juniori a Belarusului (U-18) și-a învins colegii din Letonia și și-a păstrat înscrierea în divizia de elită a Campionatului Mondial.

Astăzi, 23 aprilie, a avut loc meciul decisiv dintre naționalele Belarusului și Letoniei. Câștigătorul își păstrează înregistrarea în „elite”, iar învinsul va concura anul viitor într-o divizie cu un rang inferior. Jucătorii de hochei din Belarus au câștigat – 3:1.

Ivan Drozdov a deschis scorul în minutul 7, iar în minutul 20 Dmitry Deryabin a dublat avantajul. La începutul celei de-a treia perioade, bielorușii au reușit să mărească diferența la trei goluri. Adversarul a răspuns cu un gol. Astfel, la următoarea Cupă Mondială bielorușii vor juca și în compania celor mai puternice echipe de pe planetă.