Naționala Croației a învins echipa Japoniei și a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022

Echipa croată a învins echipa japoneză în optimile de finală ale Cupei Mondiale FIFA din Qatar.

Acest lucru a fost anunțat luni, 5 ianuarie.

Meciul a avut loc luni, 5 decembrie, pe stadionul El Janoub și s-a încheiat cu scorul 1:2 în urma penalty-urilor în favoarea croaților.
Se raportează că la finalul timpului regulamentar și al prelungirilor scorul dintre echipe a fost egal – 1:1.

Japonezul Daizen Maeda a reușit să trimită primul gol în poarta adversarilor în minutul 43 al meciului, dar în minutul 55 jucătorul naționalei Croației Ivan Perisic a reușit să egaleze scorul, care a rămas neschimbat până la finalul jocului.

O lovitură de penalty a ajutat la determinarea câștigătorului: datorită loviturilor precise ale lui Nikola Vlasic, Marcelo Brozovic și Mario Pasalic, echipa croată a preluat conducerea.

Echipa japoneza a reusit sa bata o data penalty datorita lui Takuma Asano.

Astfel, echipa Croației ajunge în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA 2022.

Portarul naționalei Croației a devenit al treilea portar din istoria campionatului care a reușit să-și protejeze poarta de trei ori la rând de penalty-uri într-o serie de lovituri de la 11 metri.

În sferturile de finală, croații se vor întâlni cu câștigătorii meciului 1/8 dintre naționalele Braziliei și Coreei de Sud.