Naționala Rusiei a învins Suedia și a avansat în playoff-ul Campionatului Mondial de hochei înainte de termen

Luni, 31 mai, a avut loc penultima rundă a fazei grupelor Campionatului Mondial de hochei, care se desfășoară la Riga.

Echipa rusă a învins echipa suedeză, relatează surse de pe internet.

Timpul regulamentar și prelungiri s-au încheiat cu scorul de 2:2. Rușii au câștigat într-un schimb de focuri.

Victoria a permis echipei ruse să avanseze în playoff-ul campionatului mondial înainte de termen. Însă echipa suedeză a renunțat senzațional de la turneu.

Progresul meciului

Suedezii au fost în frunte în primele două perioade. Au deschis scorul în minutul 9 al meciului datorită acțiunii eficiente a lui Jesper Freden.

Totuși, în a treia perioadă, rușii au luat inițiativa în propriile mâini. În minutul 53 s-au marcat două goluri deodată. Anton Slepyshev și Alexander Barabanov s-au remarcat.

Cu toate acestea, suedezii au reușit să trimită jocul în prelungiri. Cu 4 minute înainte de sirena finală, Victor Olofsson a marcat pucul.

În prelungiri, niciunul dintre jucătorii de hochei nu a marcat.

Rușii s-au dovedit a fi mai puternici în schimburi de focuri. Ivan Morozov, Anton Burdasov și Vladimir Tarasenko au marcat goluri.

Astfel, echipa rusă a învins echipa suedeză cu scorul de 3:2.

Clasamentul turneului

Victoria a permis echipei ruse nu numai să conducă cu încredere clasamentul Grupei A (14 puncte în 6 meciuri), dar și să ajungă în sferturi înainte de termen.

Elveția, Slovacia și Cehia și-au asigurat și ele locul în playoff.

Însă echipa suedeză pentru prima dată în istoria modernă nu a ajuns în sferturile de finală ale campionatului mondial.

Echipa belarusă a pierdut și ea șansele de a ajunge în play-off.

Printre echipele care participă în Grupa B, Finlanda și SUA au avansat la următoarea etapă a turneului înainte de termen.