Naționala Ucrainei a fost eliminată de la EURO 2020 după o înfrângere devastatoare din Anglia

Naționala Ucrainei și-a desăvârșit performanța la Campionatul European de Fotbal.

În meciul din sferturile de finală, fotbaliștii ucraineni au pierdut în fața echipei engleze cu un scor devastator de 0:4.

Meciul a avut loc pe Stadio Olimpico din Roma, potrivit unor surse online.

Atacantul Angliei Harry Kane a marcat o dublă. Harry Maguire și Jordan Henderson au marcat și ei goluri.

Progresul meciului

Englezii au deschis rapid scorul. Deja în minutul 4 al meciului, atacantul Harry Kane a marcat un gol.

Jucătorii englezi și-au dublat avantajul chiar la începutul reprizei secunde. Golul a fost marcat de fundașul Harry Maguire. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 46.

După doar 4 minute scorul s-a redus la unul zdrobitor. Harry Kane a marcat din nou.

În minutul 63, mijlocașul Jordan Henderson a stabilit scorul final – 4:0.

Echipa ucraineană a atacat puțin și nici nu a reușit să marcheze un gol de prestigiu.

Semifinale

Meciurile din semifinale vor avea loc pe 6 și 7 iulie la Londra.

În primul meci din 1/2 de finală, echipa Italiei va juca împotriva echipei Spaniei.

În cel de-al doilea joc de semifinale, fotbaliști din Anglia vor concura cu sportivi din Danemarca.

Finala EURO 2020 este programată pentru 11 iulie. Meciul va avea loc pe stadionul Wembley din capitala Marii Britanii.