Nations League: Echipa Belarus a învins Luxemburg într-un meci în deplasare

Naționala Belarusului a făcut o ofertă puternică pentru primul loc în Grupa 2 a Ligii D.

Pe stadionul Josy Barthel din Luxemburg a avut loc un meci de fotbal între echipa gazdă și naționala Belarusului. La final, bielorușii au câștigat – 0:2. Meciul a fost arbitrat de olandezul Serdar Gözübüyük.

Încă din primele minute, bielorușii au început să creeze ocazii periculoase la poarta Luxemburgului, dar au reușit să înscrie abia în minutul 37 al meciului. Stas Dragun s-a remarcat. În minutul 54, fotbalistul a marcat o dublă și a stabilit scorul final al meciului – 0:2. La finalul meciului, echipa gazdă a avut ocazii de a marca, dar apărarea și portarul din Belarus au acționat în cea mai mare parte fiabil.

Formația de start pentru naționala Belarusului a inclus: Gorbunov, Martynovich, Sivakov, Volodko, Shitov, Dragun, Mayevsky, Gleb, Stasevich, Savitsky, Saroka.

Clasamentul actual în Grupa 2D este următorul:

1. Belarus – 11 puncte (5 meciuri);
  2. Luxemburg – 9 (5);
  3. Moldova – 8 (5);
  4. San Marino – 0 (5).

Este de remarcat faptul că bielorușii nu au cedat încă la turneu. Pe 18 noiembrie, echipa va juca ultimul meci din faza grupelor împotriva echipei San Marino.