Nemții au câștigat ștafeta feminină la Cupa Mondială din 2015, rușii au ajuns pe locul patru

Ieri, 13 martie, a avut loc o cursă de ștafetă feminină (4 x 6 kilometri) la Kontiolahti, Finlanda.

Biatleții germani au câștigat aurul cu un avantaj impresionant. Laura Dahlmeier, Vanessa Hinz, Franziska Preuss și Franziska Hildebrand au finalizat cursul într-o oră, unsprezece minute și 54,6 secunde.

Locul doi au revenit sportivilor din Franța, care au fost la mai bine de un minut în spatele germanilor. Onoarea Franței în cursa de ștafetă a fost apărat de: Marie Doren Habert, Justine Briza, Enora Latuliere și Ane Bescond.

Italienele Dorothy Wierer, Nicole Gontier, Karin Oberhofer și Lisa Vittozzi au terminat pe locul al treilea.

Echipa rusă a arătat al patrulea rezultat.

Biatleții din Belarus au terminat pe locul șapte. Pentru Belarus au concurat Daria Domracheva, Irina Krivko, Nadezhda Pisareva și Nadezhda Skardino.

Să vă reamintim că astăzi, 14 martie, va avea loc ștafeta masculină. Va începe la ora 18.30.