NHL. Clubul Belarusului Protas a fost distrus fără milă

Sezonul regulat al Ligii Naționale de Hochei ia ritm în străinătate.

Aseară (ora Belarusului) a jucat clubul Washington Capitals al atacantului belarus Alexei Protas.

Echipa capitalei a jucat un meci în deplasare – s-a luptat cu Ottawa Senators.

Oaspeții au fost învinși fără milă – au marcat un singur gol, dar au primit până la șase goluri.

În consecință, după trei perioade jucate, adică la finalul jocului, scorul final a fost înregistrat pe tabela de marcaj 6:1 în favoarea lui Ottawa.

Printre învingători, Vladimir Tarasenko (minutul 5), Josh Norris (13, 22), Artem Zub (25), Claude Giroux (36) și Jake Sanderson (52) au marcat lovituri precise.

John Carlson a marcat singurul gol pentru Washington în minutul 19 al jocului.

Belarusul Protas a petrecut 12 minute și 50 de secunde pe gheață. Are 1 mutare de putere, 1 lovitură blocată de la un adversar, 1 interceptare a pucului și 25% din confruntări câștigate.

Conform sistemului „gol+pasare”, conaționalul nu a marcat niciun punct, iar coeficientul său de utilitate era „-2”.

Următorul adversar al lui Washington va fi Montreal Canadiens”. Meciul este programat pentru 22 octombrie.