NHL. Clubul Belarusului Protas a întrerupt seria înfrângerilor învingând-o pe deplasare pe Carolina.

În runda următoare a sezonului regulat al Ligii Naționale de Hochei, Capitalele Washington, la care joacă bielorusul Alexei Protas, au câștigat.

Mai mult, victoria a fost câștigată pe drum – într-o confruntare cu Carolina Hurricanes.

Adevărat, nu a fost ușor pentru echipa capitalei. Au smuls victoria într-o serie de schimburi de focuri. Scorul final este 2:1 în favoarea oaspeților.

Datorită acestui succes, echipa belarusă a întrerupt seria înfrângerilor (au pierdut ultimele două meciuri).

Pentru gazde, Sebastian Aho a marcat un gol (minutul 28). Martin Fehervari a marcat pentru oaspeți în minutul 32.

În schimburile de focuri, rusul Evgeniy Kuznetsov a adus victoria la Washington.

Un alt jucător de hochei rus din echipa din capitala SUA, Alexander Ovechkin, din nou, nu a reușit să înscrie, extinzându-și astfel seria fără goluri la 13 meciuri, actualizând anti-recordul în NHL.

Cât despre belarus, a petrecut în total 15 minute și 3 secunde pe gheață, a avut o singură interceptare, și nu a marcat niciun punct după sistemul gol+pase.

Coeficientul de utilitate al lui Protas în acest joc a fost „0”.

În total, în acest sezon NHL, Alexey a marcat trei goluri și a dat 10 pase decisive.

În prezent, Washingtonul se află pe locul 8 în clasamentul Conferinței de Est cu 34 de puncte.

Anterior, Protas a excelat în meciul cu Dallas, marcând un gol și un assist.