NHL. „Florida” l-a învins pe „Tampa”, Vasilevsky a ratat 7 goluri

Un derby interesant a avut loc în următorul meci din sezonul regulat al Ligii Naționale de Hochei.

Echipele au fost Florida Panthers și Tampa Bay Lightning.

Fanii de hochei din Belarus au putut urmări meciul prin intermediul transmisiilor pe internet.

Echipa gazdă a provocat o înfrângere zdrobitoare inamicului, marcând șapte goluri și încasând un singur gol.

Adevărat, în prima perioadă, „Florida” a deschis porțile „Tampa” o singură dată.

În al doilea – de trei ori. Atunci am ratat-o. Iar a treia repriză s-a încheiat cu scorul de 3:0.

Astfel, la finalul meciului, tabela de marcaj a afișat numere destul de rare – 7:1.

Carter Verage (minutele 9 și 46), Matthew Tkachak (29, 55), Sam Bennett (22), Eetu Luostarinen (38) și Eric Staal (43) au marcat pentru câștigători.

Singurul șut efectiv pentru Tampa a fost marcat de rusul Nikita Kucherov (minutul 24).

Apropo, acesta a fost al 20-lea gol al său în acest sezon NHL.

Golul din Florida a fost apărat de un alt rus, portarul Serghei Bobrovsky. A oprit 32 din 33 de lovituri aruncate. A fost recunoscut drept a treia vedetă a luptei.

Iar portarul de la Tampa, Andrei Vasilevsky, a făcut 42 de salvari din 49 de șuturi, permițând 7 goluri într-un meci pentru a doua oară în cariera sa în NHL.